طريقه ترانك كردن گيت وي هاي نيوراك در Elastix

طريقه ترانك كردن گيت وي هاي نيوراك در  Elastix

هدف :

هدف از اين سناريو ارتباط گيت وي نيوراك با Elastix مي باشد. در اين سناريو مسيردهي تماسها از طريق خطوط شهري PSTN متصل شده به گيت وي نيوراك به سمت IVR الستيكس انجام شده و بلعكس آن شماره گيري هر داخلي الستيكس با استفاده از گيتوي به سمت خطوط شهري اتفاق مي افتد.

 

مرحله اول :

آدرس های IP در این مثال به صورت زیر انتخاب مي شود.

Elastix: 172.16.8.9

Newrock: 172.16.8.8

 

پس از وارد شدن به پنل الستيكس یک Trunk با اسمnewrock وبا مشخصات زیر ايجاد مي كنيد.

host=dynamic

type=friend

qualify=yes

username=newrock

secret=newrock

 

1_4_1

مرحله دوم :

از مسیر Tools–>Asterisk File Editor فایل sip_custom.confرا به صورت زیر ویرایش كنيد:

match_auth_username=yes

1_4_2

 

 

مرحله سوم :

در بخش پيكيرندي الستيكس Outbound Route   را به نحوي كه در شكل نشان داده شده تنظيم كنيد.

 توجه داشته باشيد كه  در این مثال .|۹ را اضافه می کنیم و بدين معني است كه براي ارتباط با خطوط شهري قبل از شماره گيري بايد عدد 9 را اضافه كنيد تا ترافيك به سمت گيت وي FXO ارسال شود.

1_4_3

مرحله چهارم :

هدف ما در این مثال مسیردهی تماس های ورودی از پورت های FXO گيت وي نيوراك به سمت IVR است. بدين ترتيب كه براي تماس هاي كه از بيرون ( خطوط PSTN ) وارد سيستم مي شوند IVR مربوط به الستيكس پخش شود. براي اين منظور به بخش Inbound Route رفته و مطابق شكل زير عمل كنيد.

1_4_4

 

همانطور كه در شكل مشاهد مي كنيد عدد 777 به سمت IVR الستيكس مسيريابي مي شود.

مرحله پنجم :

در اين مرحله تنظيمات مربوط به گيت وي نيوراك را انجام دهيد. ابتدا وارد پنل وب دستگاه شويد. از طريق منوي Basic به بخش تنظيمات SIP برويد. همانطور كه در شكل مشاهده مي كنيد در قسمت هاي مربوط به Registrar Server و Proxy server آدرس IP مربوط به سرور الستيكس را وارد نماييد.

1_4_5

 

 

مرحله ششم :

سپس وارد منوي Line شده    Line–>FXO Phone Number  اطلاعات را به شکل زیر وارد كنيد. ID ها یا همان شماره تلفن ها معادل username در peer detail سرور الستيكس مي باشند.

1_4_6

 

از مسیر Line–>Trunk تنظیمات را برای تمام پورت های FXO به صورت زیر انجام دهيد. گزینه Registration را انتخاب کرده و كلمه عبور را معادل secret در peer detail مرکز تماس الستيكس وارد نماييد.

1_4_7

 با انتخاب Inbound  Handle از نوع Binding  عدد 777 را که در Inbound Route الستیکس به سمت IVR مسیردهی شده است را  در محل Binding Number وارد كنيد.

 

 

 

 

مرحله هفتم :

در قسمت Routing–>Routing Table خط زیر را اضافه كنيد .

منظور از  IP[172.168.8.9]    X     Route     FXO   1-4     مسیردهی درخواست های آمده از سمت الستيكس به سوی پورت های  FXO گيت وي است.

1_4_8

 

مرحله هشتم :

براي اطمينان از عملكرد دستگاه از طریق منوی Tools دستگاه نيوراك را Reboot کرده و سپس از منوی Status وضعیت Registration را بررسی كنيد.

1_4_9

لينك گروه نيوراك در تلگرام

https://telegram.me/joinchat/AuXlbDxf60_9gqk2xTiI6w

2 comments

  1. mandsadegh می‌گه:

    با سلام
    می خواستم بدونم برای اختصاص یک خط fxo به هر خط چگونه باید عمل کرد؟

  2. hamid می‌گه:

    سلام
    من hx422 دارم و تنظیماتش رو انجام دادم تماس های خروجی درست کار می کنه یعنی از گوشی تلفن با موبایلم تماس برقراره ولی برعکسش کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *